Tanec

Ke swingové hudbě neodmyslitelně patří tanec a mluvíme-li o swingovém tanci, označujeme tak celou rodinu tanců. Dovádivý Lindy Hop, tanec Balboa, který je tančen v úzkém objetí, energický Collegiate Shag plný skákání a kopacích pohybů, jivu podobný Boogie - Woogie a samozřejmě také Charleston, který proslavila krátká banánová sukýnka tanečnice Josephine Baker. Swingové tance se však neomezují pouze na naučené figury, ale dávají nekonečný prostor k improvizaci. Nejrozšířenějším ze všech swingových tanců je Lindy Hop.


Lindy hop vznikl ve 20. letech minulého století v newyorském Harlemu a vyvinul se smíšením několika stylů s výrazným vlivem jazzového tance, stepu, breakaway a charlestonu. Lindy hop je párový tanec, který se neomezuje pouze na naučené figury, ale dává prostor vlastní tvořivosti a improvizaci.

Svůj počátek a největší rozmach zažil ve 30. letech v proslulé tančírně Savoy, velké jako jeden celý obytný blok. Živá hudba zde hrála každý den, většinou dokonce 2 bigbandy. Nutno dodat, že v době přísné rasové segregace v Americe to bylo místo spojující jak "černé", tak "bílé" obyvatele New Yorku. Zároveň v době bez televize bylo tancování v klubech nejdostupnější zábavou. To se změnilo ve 40. letech s nástupem televize a zároveň uvalení až 30% daně na taneční kluby v důsledku získávání prostředků pro válku. Měnila se hudba, bigbandy se rozpadaly, tančírny zanikaly a lindy hop byl postupně převálcován dalšími tanečními styly jako např. boogie-woogie a rock'n'roll. Do Evropy se dostal již v meziválečném období, ale během 2. světové války byl, kvůli své "přehnané nadšenosti, která nectí památku vojáků a nerespektuje pesimistický tón doby", zakázán. Po válce se vrátil v jiné podobě a to v provokativnějším Rock'n'Rollu. V současné době se lindy hop stává opět velmi populárním po celém světě. Koná se čím dál více swingových festivalů jak v cizině, tak i v České republice.

Electro swing dance


Stejně tak, jako se rozvinul swing v electro swing, tak i klasické pojetí tance se přizpůsobilo modernímu prostředí. Electro swingový tanec v pravém slova smyslu již rozhodně není párový tanec, ale zahrnuje prvky Electro Boogie, Shuffle a další. Fantasii se však meze nekladou a i na electro swing se dá tančit Charleston.