Pánská swingová móda

V současné době se ve swingové tančírně setkáme s různou variací pánského oblečení, jejichž základním prvkem jsou šle a motýlek. Je však nutné dodat, že tyto dva prvky jsou pouze doplňkem. Pokud si například na své oblíbené džíny připnete kšandy a značkovou slim fit košili s výšivkami ozdobíte motýlkem, je to sice dobrý začátek, ale rozhodně to z vás neudělá swingaře. 

Electro swingová móda vychází pochopitelně z období největšího rozvoje swingu a to 30. a 40. let minulého století. Společenské oblečení této doby představoval tradičně oblek. V současné době však není běžné a ani nutné navštěvovat electro swingové tančírny v plnohodnotném obleku. Kromě toho by se mohlo jevit jako ideální volba, vytáhnout ze skříně černý plesový oblek s představou, že je to nejswingovější oblečení, které můžete mít, což je veliký omyl.


Základním stavebním kamenem electro swingového oblečení jsou tedy látkové kalhoty a košile s motýlkem či kravatou. Velice praktickou variantou jsou nyní tzv. Chino kalhoty, které se ve většině obchodů s oblečením běžně prodávají. Tento typ kalhot je vhodný pro vícero příležitostí, protože se dá dobře ladit jak do street fashion outfitu, tak do bussines casual outfitu. Barevným kombinacím a vzorům košil se velké meze nekladou, nicméně vyvarujte se košilím s tištěnými obrázky a výrazně pestrobarevnými dekory ve stylu havajských košil a podobně. Nyní již záleží na vaší představivosti, jak svůj electro swingový outfit doladit k dokonalosti. Tradičním a často využívaným doplňkem jsou šle, které jsou nabízeny v mnoha velikostech, barvách i materiálech a snadno se barevně doplňují s motýlkem či kravatou. 

Pokud by jste se chtěli co nejvíce přiblížit původnímu stylu swingařů, potom je zde možnost obléci vestu, nasadit klobouk a do ruky uchopit deštník. Narozdíl od dámského oblečení, které se měnilo časem, oblečení původních swingařů se rozdělovalo podle místa nebo spíše země, kde daná swingová komunita vznikla. V Americe to byly Zoot suiters nebo Pachucos, ve Francii Zazous, v Německu Swing Boys či Swings, v Rakousku Schlurfs a na našem území Potápky. O jednotlivých komunitách se můžete více dozvědět v dalších článcích.