Pánská swingová móda

V současné době se ve swingové tančírně setkáme s různou variací pánského oblečení, jejichž základním prvkem jsou šle a motýlek. Je však nutné dodat, že tyto dva prvky jsou pouze doplňkem. Pokud si například na své oblíbené džíny připnete kšandy a značkovou slim fit košili s výšivkami ozdobíte motýlkem, je to sice dobrý začátek, ale rozhodně to z vás neudělá swingaře. 

Electro swingová móda vychází pochopitelně z období největšího rozvoje swingu a to 30. a 40. let minulého století. Společenské oblečení této doby představoval tradičně oblek. V současné době však není běžné a ani nutné navštěvovat electro swingové tančírny v plnohodnotném obleku. Kromě toho by se mohlo jevit jako ideální volba, vytáhnout ze skříně černý plesový oblek s představou, že je to nejswingovější oblečení, které můžete mít, což je veliký omyl. 

Základním stavebním kamenem electro swingového oblečení jsou tedy látkové kalhoty a košile s motýlkem či kravatou. Velice praktickou variantou jsou nyní tzv. Chino kalhoty, které se ve většině obchodů s oblečením běžně prodávají. Tento typ kalhot je vhodný pro vícero příležitostí, protože se dá dobře ladit jak do street fashion outfitu, tak do bussines casual outfitu. Barevným kombinacím a vzorům košil se velké meze nekladou, nicméně vyvarujte se košilím s tištěnými obrázky a výrazně pestrobarevnými dekory ve stylu havajských košil a podobně. Nyní již záleží na vaší představivosti, jak svůj electro swingový outfit doladit k dokonalosti. Tradičním a často využívaným doplňkem jsou šle, které jsou nabízeny v mnoha velikostech, barvách i materiálech a snadno se barevně doplňují s motýlkem či kravatou. 

Pokud by jste se chtěli co nejvíce přiblížit původnímu stylu swingařů, potom je zde možnost obléci vestu, nasadit klobouk a do ruky uchopit deštník. Narozdíl od dámského oblečení, které se měnilo časem, oblečení původních swingařů se rozdělovalo podle místa nebo spíše země, kde daná swingová komunita vznikla. V Americe to byly Zoot suiters nebo Pachucos, ve Francii Zazous, v Německu Swing Boys či Swings, v Rakousku Schlurfs a na našem území Potápky. O jednotlivých komunitách se můžete více dozvědět v dalších článcích.

Nejlépe vystihují vyznavače swingového životního stylu slova amerického černošského spisovatele Ralpha Ellisona v knize Neviditelný, která byla vyznamenána Národní cenou za literaturu. Jeho hlavní postava se v knize vyjadřuje o amerických Zoot suits, ale dle mého názoru označuje všechny oddané swingaře. "Neboť ti mládenci myslí jen na přítomný okamžik, třebaže se jim možná zdají tytéž prastaré sny. Jsou to lidé mimo čas, kteří brzy zmizí a budou zapomenuti... Ale kdoví, třeba jsou právě oni spasitelé, praví vůdci, nositelé něčeho pozitivního. Uchovatelé čehosi nepohodlného, obtížného, co nevidí, protože žijí mimo říši dějin a tak nemají nikoho, kdo by tleskal jejich hodnotám, které sami nechápou. Co když jsou dějiny hazardní hráč, a nikoli složka laboratorního experimentu, a ti chlapci triumf, který si dějiny schovávají? Co když historie není rozvážný občan, nýbrž potměšilý paranoik a tihle hoši její agenti, její velké překvapení? Její pomsta! Neboť stojí stranou, utíkají a uhýbají dějinným silám..."